Salon Numizmatyczny Mateusz Wójcicki > Auction 13Auction date: 9 March 2024
Lot number: 317

Price realized: 17,102 EUR   (Approx. 18,746 USD)   Note: Prices do not include buyer's fees.
Show similar lots on CoinArchives

Find similar lots in upcoming
auctions on
  NumisBids.com
Lot description:




Ladislaus IV Vasa, Wedding Medal with Marie Louise Gonzaga 1646 - RARE

Rare wedding medal of Władysław IV Vasa and Louise Maria Gonzaga.

Medal by the outstanding Danzig medalist Sebastian Dadler, minted as a gift from the Danzig City Council to the king. Signed SD on the king's robe and on the sides of the queen's portrait.

Very rare medal in the trade, there are only two records from 2019 on Onebid.

Mint luster on both sides.

Light surface hairliness.




Obverse: bust of the King facing forward, in armor with the Order of the Golden Fleece, in a Royal cloak and with a lace collar falling on his shoulders

VLADISLAUS IV DG REX POL ET SUEC MD LIT RUS PR (Władysław IV, by the grace of God, King of Poland and Sweden, Grand Duke of Lithuania, Russia, Prussia)

Reverse: bust of the Queen facing forward, with long hair falling to her shoulders, a crown at the back of her head, ears and neck decorated with jewels, a chain of jewels on her chest

LUDOVICA MARIA GONZ DG REG POL ET SUE MDL RUS PRUS NATA PRIN MANT MONTFER NIV (Louis Mary, by the grace of God, Queen of Poland and Sweden, Grand Duchess of Lithuania, Russia, Prussia, born Princess of Mantua, Montferrat, Nivern)




Diameter 50 mm, weight 37.98 g

Rzadki medal zaślubinowy Władysława IV Wazy z Ludwiką Marią Gonzagą.

Medal autorstwa wybitnego gdańskiego medaliera Sebastiana Dadlera, wybity jako prezent od Rady Miejskiej Gdańska dla króla. Sygnowany SD na szacie króla i po bokach portretu królowej.

Pozycja bardzo rzadko spotykany w handlu, w serwisie Onebid zaledwie dwa notowania z 2019 roku.

Egzemplarz z wyraźnym głębokim lustrem po obu stronach w ciemnej, wiekowej patynie z lekkimi barwnymi odcieniami, które najczęściej spotykamy na medalach bitych świeżymi stemplami. Detale śladowo naruszone, tło z nierażącymi drobnymi przetarciami, które nie wpływają na odbiór medalu oglądanego gołym okiem. Bez wątpienia zachwycający numizmat.

Piękny medal ze znakomicie wyeksponowanym detalami, które nadają medalowi trójwymiarowego wyglądu, co w połączeniu z kunsztem Sebastiana Dadlera czyni go jedną z najbardziej cenionych i poszukiwanych pozycji w dziale medali okresu Polski Królewskiej.




Awers: popiersie Króla na wprost, w zbroi z orderem złotego runa, w płaszczu Królewskim i z kołnierzem koronkowym, opadającym na ramiona

VLADISLAUS IV D G REX POL ET SUEC M D LIT RUS PR (Władysław IV z Bożej łaski Król Polski i Szwecji, Wielki Książę Litewski, Ruski, Pruski)

Rewers: popiersie Królowej na wprost, z długimi włosami opadającymi na ramiona, w tyle głowy korona, uszy i szyja klejnotami ozdobione, na piersiach łańcuch z klejnotów

LUDOVICA MARIA GONZ D G REG POL ET SUE M D L RUS PRUS NATA PRIN MANT MONTFER NIV (Ludwika Marya z Bożej łaski Królowa Polska i Szwedzka, Wielka Księżna Litewska, Ruska, Pruska, urodzona Księżniczka Mantuy, Montferratu, Niwernu)




Średnica 50 mm, waga 37.98 g






Przedstawiamy tu czytelnikom naszym wizerunek Władysława IV Króla Polskiego, i powtórnej jego małżonki Maryi Ludwiki, Xiężniczki Mantuańskiej. Przypatrzmy się obrazowi tej Królowej, która w ciągu długoletniego swego w Polsce pobytu wielki wpływ miała na polityczne stosunki kraju naszego.

Władysław IV nie długo żył z pierwszą żoną swoją Cecylią Renatą, która w roku 1644 w skutku poronienia umarła. Lekarze przypisywali ostatnią jej chorobę i zgon zbytniemu zmordowaniu na łowach, które namiętnie lubiła.


Wkrótce po śmierci pierwszej żony swojej postanowił Król powtórnie wejść w śluby małżeńskie; wiedział on, iż mu Cesarz radzić miał siostrzenicę swoją Izabellę, córkę Leopolda Arcyxiążęcia na Tyrolu; a chcąc uprzedzić nieprzyjemny sobie wniosek, wyprawił w poselstwie do Paryża Wacława Leszczyńskiego Biskupa Warmińskiego, i Krysztofa Opalińskiego Wojewodę Poznańskiego, którzy imieniem jego odezwać się mieli o rękę Maryi Ludwiki de Gonzaga, Xiężniczki Mantuańskiej. Dwór Francuski skłonił się chętnie do żądania Króla Polskiego, a zaślubiona mu młoda Królowa niebawnie się puściła do Polski wraz z Marszałkową de Guebriant, która jej towarzyszyła z tytułem Ambassadora. Wybór Ochmistrzyni szczęśliwy miał wpływ na losy Królowej w pierwszych chwilach jej pobytu w Polsce.


Wieści, prawdziwe czy fałszywe, w niekorzystnem świetle dawniejsze postępowanie Ludwiki Maryi wystawiały. Szeptano o miłostkach jej z Xiążęciem Gastonem d'Orleans, z Hrabią de Langeron i z Wielkim Koniuszym dworu Francuskiego Cinq Mars. Złośliwe nawet języki twierdziły, iż zaloty Xiężniczki były pociągnęły za sobą skutki, które o nich powątpiewać nie pozwalały. Takowe poszepty odstręczały Władysława IV od narzeczonej jego, a gdy przy tem nie znalazł w niej takich powabów, jakie mu przysłane portrety przedstawiały, zamierzał sobie odesłać ją do Francyi, od czego przecież odwiodła go Marszałkowa de Guebriant.


Wspomnieć nam jeszcze należy o pochodzeniu i familii Ludwiki Maryi, Królowej Polskiej. Była ona córką Karola I Xiążęcia de Nevers i Rhetel który po śmierci Wincentego II synowca swego wstąpił na Xięstwo Mantuy i Montferratu. Ojcem Karola był Ludwik Gonzaga, brat Franciszka III Xiążęcia Mantuy, którego pozostałą wdowę Katarzynę, Zygmunt August Król Polski był sobie niegdyś zaślubił. Ludwik Gonzaga, dziad Królowej Ludwiki pojąwszy za żonę Henriettę z Kliwii (de Cleves) wziął z nią w posagu Xięstwa de Nevers i Rhetel. Matką Królowej Ludwiki była Katarzyna, córka Karola Xięcia de Mayeune z domu Lotaryńskiego. Ludwika Marya urodziła się była roku 1611 jeśli prawdą jest, że lat 34 miała, gdy się o nią odezwał Król Władysław. (hrabia Edward Raczyński - autor 'Gabinetu Medalów Polskich')Reference: Raczyński 121, Hutten-Czapski 1880 (R)
Grade: XF+

Starting price: 2837 EUR